IoT Study Deck

📄 View PDFs
01Въведение в IoT

IoT = физически устройства + сензори + софтуер + интернет свързаност (термин: Kevin Ashton, MIT) · 4-слойна архитектура: Сензорен → Мрежов → Услуги → Интерфейсен · Ключови протоколи: MQTT (publish-subscribe), CoAP (request-response, M2M), AMQP (бизнес съобщения), WebSocket (дуплексна връзка) · Инфраструктурни протоколи: 6LoWPAN (IPv6 low-power), RPL (routing за LLN мрежи) · Безжични стандарти: Wi-Fi IEEE 802.11 (2.4/5/6 GHz), Bluetooth IEEE 802.15.1 (2.4 GHz, WPAN) · Cloud: IaaS / PaaS / SaaS; Публичен / Частен / Community / Хибриден; pay-per-use + SLA

Кой въвежда термина "Интернет на нещата" (IoT)?Кевин Аштън (Kevin Ashton), британски технологичен пионер. Свързан с MIT Auto-ID Center.
Кои са 4-те слоя на IoT архитектурата?(1) Сензорен слой (2) Мрежов слой (3) Слой на услугите (4) Интерфейсен слой
Каква архитектурна парадигма следва IoT платформата?SOA — Service-Oriented Architecture (архитектура, ориентирана към услуги).
Какво образуват сензорните възли помежду си?WSN — Wireless Sensor Network (безжична сензорна мрежа).
Какви идентификатори може да има едно IoT устройство?MAC адрес, EUI-64, IMEI, ICCID, IPv6 адрес, UUID, или сертификат за устройство.
Кои са инфраструктурно-базираните протоколи в IoT?6LoWPAN (IPv6, ниска мощност), IPv6 (по-голямо адресно пространство), RPL (IPv6 routing за LLN мрежи).
Какво е MQTT и какъв модел на комуникация използва?MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) — протокол на приложния слой, базиран на PUBLISH-SUBSCRIBE модела, работи с TCP/IP.
Какво е CoAP и за какво е подходящ?CoAP (Constrained Application Protocol) — за устройства с ограничени ресурси, подходящ за M2M, модел request-response.
Каква е разликата между Wi-Fi и Bluetooth?Wi-Fi — IEEE 802.11, 2.4/5/6 GHz, полудуплекс, LAN. Bluetooth — IEEE 802.15.1, 2.4 GHz, WPAN, сдвояване (pairing).
Кои са трите основни облачни услуги?IaaS (Infrastructure), PaaS (Platform), SaaS (Software) — като услуга.
Кои са 4-те вида облак според разгръщането?Публичен (public), Частен (private), Облак на общността (community), Хибриден (hybrid).
Какво е виртуализация?Създаване на логическа абстракция на физически ресурси чрез хипервайзор. Видове: хардуерна, софтуерна, storage, приложна, мрежова.
Какво е MCC (Mobile Cloud Computing)?Интеграция на облачни и мобилни компютри — обработката и съхранението се измества от мобилното устройство към облака.
02Индустрия 4.0 и IIoT

Индустрия 4.0 = AI + 5G + IoT + CPS + 3D печат (германски проект) · 4 дизайн изисквания: Прозрачност, Оперативна съвместимост, Децентрализирани решения, Техническа помощ · Megatrends: Физически (роботика, 3D печат) | Цифрови (сензори, блокчейн, 5G) | Биологични (генно инженерство) · SmartBusiness: monitoring → control → optimization → autonomy · Киберсигурност: CIA триада (поверителност, интегритет, наличност); активни vs пасивни атаки · Устойчивост: глобализация (енергия, SCM, ИКТ) + социално-икономически ефекти

Откъде произлиза терминът "Индустрия 4.0"?От технически проект на германското правителство за автоматизация в производството.
Кои са 4-те индустриални революции?1.0 → машини (парна); 2.0 → електричество, поточна линия, масово производство; 3.0 → компютри, интернет, цифрова революция; 4.0 → AI, 5G, CPS, IoT, облак/edge, интелигентни фабрики.
Кои са 4-те изисквания към дизайна на Индустрия 4.0?(1) Прозрачност на информацията (2) Оперативна съвместимост (3) Децентрализирано решение (4) Техническа помощ
Кои са физическите мегатрендове?Автономни превозни средства, 3D печат, усъвършенствана роботика, нови материали (напр. графен).
Кои са цифровите мегатрендове?Интелигентни сензори, блокчейн, 5G комуникации.
Какво е "Lean production" и от коя компания е?Система за минимизиране на отпадъците (Toyota Motor Corporation).
Кои са 4-те категории в SmartBusiness?Наблюдение (monitoring), Контрол (control), Оптимизиране (optimization), Автономност (autonomy).
Какво е триадата CIA в информационната сигурност?Confidentiality (поверителност), Integrity (интегритет), Availability (наличност).
Каква е разликата между активни и пасивни мрежови атаки?Активни — нарушителят дава команди за нарушаване. Пасивни — нарушителят наблюдава, чете и анализира данните.
Какво е BCP?Business Continuity Planning — поетапен подход за предотвратяване на заплахи и минимизиране на последствията.
Кои са 4-те вида партньорства в конкурентните стратегии?Стратегическо, Конкурентно, Съвместно предприятие (joint venture), Купувач-доставчик (най-често).
03Екосистема на IoT

IoT Екосистема: устройства → сензори → мрежа → шлюз → облак → приложение → потребители; сигурността обхваща всичко · Комуникация: LAN (къс обхват, IP или не-IP протоколи) или LPWAN (километри, ниска мощност) · IoT шлюз: посредник устройства↔облак; предварителна обработка, сигурност, икономия на енергия · 4 IoT бизнес модела: Абонамент / Резултати / Споделяне на активи / IoTaaS · IIoT бизнес модел: Value proposition → Value capture → Value network → Value communication · Облачен бизнес модел: IaaS / PaaS / SaaS — ресурси под наем "като услуга"

Какво отличава една екосистема от обикновена система?Решаващата пресечна точка с околната среда.
Кои са трите фактора в дефиницията за IoT екосистема?Околна среда, данни, хора.
Кои са задължителните компоненти на една IoT екосистема?IoT устройствата са задължителни; шлюзът и облакът са незадължителни.
Кои са двата начина за комуникация в мрежовия слой?(1) LAN — между IoT устройства и шлюзове, къс обхват, IP или не-IP протоколи. (2) LPWAN — широкообхватна, ниска мощност, км обхват.
Кои са основните функции на IoT шлюза?Контролира поток от данни, гарантира безопасност, предава команди облак→устройства, предварителна обработка, спестява енергия.
Какъв компонент обхваща всички останали в екосистемата?Сигурността (security) — осигурява сигурен пренос и предотвратява неоторизирани връзки.
Кои са 4-те IoT бизнес модела?(1) Абонамент (subscription) (2) Резултати (outcome-based) (3) Споделяне на активи (asset sharing) (4) IoT като услуга (IoTaaS).
Кои са 4-те компонента на IIoT бизнес модела?Value proposition (предложение за стойност) → Value capture → Value network → Value communication.
Кои са 5-те типа пазарни сегменти?Масов пазар, Пазарна ниша, Сегментиран, Диверсифициран, Многостранен.
Какво предлага облачният бизнес модел (IaaS/PaaS/SaaS)?Ресурси под наем — процесорна мощност, съхранение, виртуални ОС, платформи за разработка.
Какви са основните дейности в бизнес модела?Производство (дизайн, производство, доставка), Решаване на проблеми, Платформа.
04Ключови технологии в IoT

Off-site: Cloud (SaaS/PaaS/IaaS) + Fog computing (междинен слой, децентрализиран, real-time) · Fog computing приложения: транспорт (ITS, IoV), минно дело, нефт/газ (SCADA, Modbus), smart grid (AMI) · Индустриални IoT платформи: Siemens Insights Hub (бивш MindSphere), Honeywell Forge, C3.ai · AR: маркери / без маркери (GPS) / проекция / наслагване. VR: non-immersive / semi / fully (HMD) · Big Data 7V: Volume, Variety, Velocity, Veracity, Visualization, Value, Variability. 80% неструктурирани · Анализи: Descriptive → Diagnostic → Predictive → Prescriptive

Как се делят технологиите в IoT?Off-site (облак, fog) и On-site (AR, VR, Big Data, интелигентни фабрики).
Колко данни генерират IoT устройствата?Зетабайти (10²¹ bytes).
Кои са индустриалните IoT платформи?Siemens Insights Hub (бивш MindSphere, IoT PaaS), Honeywell Forge (IIoT), C3.ai (AI + predictive). GE Predix (исторически, пенсиониран 2022).
Какво представлява SLA в контекста на IIoT?Service Level Agreement — споразумение, гарантиращо минимално QoS ниво между доставчик и клиент.
Какво е Fog computing?Виртуализиран слой между устройствата и облака — децентрализиран, обработва критични за времето данни близо до източника.
Каква е основната разлика между Fog и Cloud?Fog НЕ замества облака — той обработва чувствителни към времето данни локално, намалявайки данните към облака.
Какви приложения има Fog computing?Транспорт (ITS, ADAS, IoV), Минен сектор, Smart grid (AMI), Нефт и газ (SCADA, Modbus).
Кои са 4-те категории AR?(1) Базиран на маркери (2) Без маркери (GPS) (3) Базиран на проекция (4) Базиран на наслагване.
Коя е първата AR система?Virtual Fixtures — 1992 г., изследователска лаборатория на ВВС на САЩ (Louis Rosenberg).
Какво е VR и кой въвежда термина?3D изкуствена среда. Терминът е предложен през 1987 г. от Jaron Lanier.
Кои са 3-те типа VR?(1) Non-immersive (монитори) (2) Semi-immersive (проектори) (3) Fully immersive (HMD, 360°).
Кои са 7-те V на Big Data?Volume, Variety, Velocity, Veracity, Visualization, Value, Variability.
Какъв % данни са структурирани vs неструктурирани?20% структурирани (RDBMS, SQL), 80% неструктурирани (Hadoop, имейли, видео, сензори).
Кои са 4-те вида анализ на Big Data?Descriptive (какво се случи?) → Diagnostic (защо?) → Predictive (какво ще стане?) → Prescriptive (какво да направим?).
Какво е "цифров близнак" (digital twin)?Виртуално копие на физически актив/процес, използвано за оптимизация (Predix, Honeywell).
05Планиране на IoT мрежи

Трафик A = λ × τ (ерланги) — най-важната формула! · Поасонов поток = стационарен + ординарен + без последействие. Безкрайно много източници. · Формула на Литъл: L = λW. Връзка между среден брой заявки, интензивност и време. · ЧНТ (Busy Hour) = 60-минутен пиков период, основа за оразмеряване. · LoRaWAN: 868 MHz, 125 kHz, 8 канала, ~1.5M пакета/ден/шлюз · Процес на планиране: Предварително планиране → Оразмеряване → Симулация → Оптимизация → Дизайн

Какво е ЧНТ (час на най-голям трафик)?Busy hour — непрекъснат 60-минутен период с максимален трафик. Основа за трафично проектиране.
Каква е нотацията на Кендал?A/B/n/k, където A = процес на постъпване, B = разпределение на обслужване, n = брой обслужващи канали, k = капацитет на системата (вкл. места за чакане).
Кои са 3-те дефиниции за трафик (в ерланги)?(1) A = (Σ ti)/T (2) Среден брой едновременно заети устройства (3) A = λ × τ
Кои са 4-те свойства на входящия поток?Стационарност, ординарност, без последействие, рекурентност.
Кои свойства характеризират Поасоновия поток?Стационарен, ординарен, без последействие, рекурентен. Безкраен брой източници, постоянна λ.
Какво е изгледен (Bernoulli) входящ поток?Краен брой източници, интензивността зависи от броя свободни източници. Биномно разпределение. → Поасонов при S → ∞, α → 0.
Каква е формулата на Литъл?L = λW (среден брой заявки = интензивност × средно време). A = λτ, L = Lq + A, W = Wq + τ.
Какви са дисциплините на обслужване на опашка?FCFS (първи постъпил), LCFS (последен постъпил), RS (случаен ред), с приоритети.
Какви са параметрите на LoRaWAN use case?868 MHz, 125 kHz BW, 8 канала (SX1301), ~1.5M пакета/ден/шлюз. 3-годишен растеж: 14M → 28M → 57M.
Какви са типовете опашки за IP маршрутизатори?FIFO, PQ (Priority Queuing), WFQ (Weighted Fair Queuing) и комбинации.
Какви са основните приложения на телетрафичните модели?Оразмеряване на ресурси за QoS, верификация на производителността, admission control.
Какво представлява разпределението на Ерланг от k-ти ред?Сума от k независими експоненциални разпределения. M(t) = k/λ, D(t) = k/λ². Стръмно разпределение.
06Мрежови технологии и протоколи

NB-IoT: 200 kHz, 26 kbps (Rel 13). LTE-M (Cat-M1): 1.4 MHz, 1 Mbps (Rel 13). И двете LPWAN в лицензиран спектър. · 5G триъгълник: eMBB (скорост) + mMTC (масово IoT) + URLLC (ниско закъснение). Network Slicing. · eDRX + PSM = 10+ години батерия. PSM → дълбок сън без пейджинг. eDRX → разширен пейджинг цикъл (NB-IoT до ~3 часа по 3GPP). · 5G спектър: FR1 sub-6 GHz (450 MHz–7.125 GHz), FR2 mmWave (24.25–71 GHz) · NB-IoT deployment: Standalone, In-band, Guard-band · Massive MTC: покритие + капацитет + ниска консумация + ниска цена

Каква е BW и DL скорост на NB-IoT (Rel 13)?180 kHz физически ресурсен блок (200 kHz канален растер). DL: 26 kbps (Rel 13), до 127 kbps (Rel 14).
Каква е BW и скорост на LTE-M (Cat-M1)?1.4 MHz спектър. Cat-M1: ~1 Mbps (Rel 13). Cat-M2 (enhanced LTE-M, Rel 14): до 4-7 Mbps.
Кои са 3-те NB-IoT deployment сценария?Standalone (замяна на GSM), In-band (част от LTE), Guard-band (в защитна лента на LTE).
Какво е eDRX и PSM?eDRX = разширено прекъснато приемане — удължен пейджинг цикъл (NB-IoT до ~3 часа). PSM = режим на дълбок сън без пейджинг. Заедно → над 10 години живот на батерията.
Кои са 3-те 5G use case групи според ITU?eMBB (широколента), mMTC (масово IoT), URLLC (свръхнадеждни ниски закъснения).
Кои са 4-те IoT сегмента в 5G?Massive IoT, Broadband IoT, Critical IoT, Industrial Automation IoT. Съвместно чрез Network Slicing.
Кои са честотните диапазони на 5G NR?FR1: 450 MHz – 7.125 GHz (sub-6 GHz), FR2: 24.25 – 71 GHz (mmWave, разширен в по-късни 3GPP версии).
Какво е RedCap?Reduced Capability NR — 5G NR с намален капацитет за wearables, индустриални сензори, видео.
Какви са RRC състоянията?RRC_idle (пести енергия), RRC_connected (активен). NR добавя RRC_inactive.
Каква скорост на движение поддържа LTE-M?До 200 км/ч без загуба на сесии.
Какви са изискванията за Massive MTC?Широко покритие, голям капацитет (устройства/km²), ниска консумация, ниска цена, малки данни.
Какво е Ultra-lean дизайн в 5G NR?Минимизиране на always-on сигнали — референтните сигнали се предават само при активен трансфер. По-висока енергийна ефективност, по-малко смущения.
Кога да изберем NB-IoT и кога LoRaWAN?NB-IoT: лицензиран спектър, QoS/SLA, операторска поддръжка, по-добър downlink. LoRaWAN: нелицензиран спектър, самостоятелно разгръщане, по-ниска цена, best-effort.
07Хардуерни платформи за IoT

Arduino Uno (ATmega328, 8-bit) vs Mega (ATmega2560, 54 I/O) vs Due (ARM Cortex-M3, 32-bit, 84 MHz) · ESP8266: SoC + WiFi + TCP/IP. Particle Photon: ARM Cortex M3 @ 120 MHz + WiFi + FreeRTOS · Аналогови (LM35, ADC) vs Цифрови (DHT11, софтуерен драйвер) сензори · Активни (термодвойки, пиезо — сами генерират сигнал) vs Пасивни (RTD, термистори — нужен външен източник) · Сензорни характеристики: точност, разделителна способност, напрежение, калибриране · Актуатори: хидравлични (мощни, течове), пневматични (безопасни, неефективни), електромеханични

Какви са характеристиките на Arduino Uno?ATmega328 (8-bit, 16 MHz), 14 I/O, 6 аналогови, 6 PWM.
Какви са характеристиките на Arduino Mega?ATmega2560 (8-bit, 16 MHz), 54 I/O, 16 аналогови, 15 PWM.
Какви са характеристиките на Arduino Due?ARM Cortex-M3 32-bit, 84 MHz, 54 I/O, 12 PWM, 12 аналогови входа (+ 2 DAC изхода).
Какво представлява ESP8266?SoC модул с интегриран TCP/IP стек и Wi-Fi. Ниска цена, малък размер. За IIoT, smart cities, преносими устройства.
Какви са характеристиките на Particle Photon?STM32F205RGY6 ARM Cortex M3 @ 120 MHz, Wi-Fi, 1 MB Flash, 128 KB RAM, FreeRTOS.
Как се класифицират сензорите според изходния сигнал?Аналогови (непрекъснат сигнал, нужен ADC — LM35) и цифрови (директен интерфейс — DHT11).
Как се класифицират сензорите според метода на възбуждане?Активни (самогенериращи сигнал, без външен източник — термодвойки, пиезоелектрични) и пасивни (изискват външен източник — RTD, термистори, тензодатчици).
Как се класифицират сензорите според променливия параметър?Резистивни (RTD, термистори), индуктивни (метален обект/присъствие), капацитивни (геометрия, диелектрик).
Кои са основните характеристики на сензорите?Калибриране, точност, разделителна способност, работно напрежение (3.3-5V), тип на изхода, рейтинг.
Какво е актуатор?Устройство, което преобразува електрически сигнали във физическо движение или механична работа.
Кои са видовете актуатори?Електромагнитни (вентили), термични, хидравлични (закон на Паскал), пневматични (сгъстен въздух), електромеханични (двигатели).
Кои са предимствата на хидравличните актуатори?Високо съотношение мощност/тегло, висока скорост, устойчиви на претоварване. Недостатък: течове.
08Концептуални модели и средства

HTTP: stateless, request/response. CoAP: RESTful на UDP, порт 5683 (plain) / 5684 (DTLS), CON/NON/ACK/RST. MQTT: pub/sub на TCP, порт 1883 (plain) / 8883 (TLS), 3 QoS нива, 2 байта. · REST принципи: ресурси с URI, представяния, stateless, HATEOAS · MQTT QoS: 0 (fire-and-forget), 1 (PUBACK), 2 (4-way exactly once) · CoAP vs MQTT: CoAP (UDP, 1:1, multicast), MQTT (TCP, 1:many, брокер) · CoAP съобщения: CON (надеждно), NON (ненадеждно), ACK, RST. Exponential back-off, макс. 4 повторения · MQTT wildcards: + (едно ниво), # (subtree)

Кои са двете основни комуникационни парадигми за IoT?Request/response (клиент-сървър) и publish/subscribe (издател-абонат).
Какви са основните HTTP методи?GET (четене), POST (създаване), PUT (актуализация), DELETE (изтриване).
Какви са класовете HTTP статус кодове?1xx информационен, 2xx успех (200 OK, 201 Created), 3xx пренасочване, 4xx клиентска грешка (400, 404), 5xx сървърна грешка.
Какво означава "stateless" в REST?Сървърът не съхранява състояние на клиента. Всяка заявка съдържа цялата информация. Няма сесии.
Каква е разликата между SOA и ROA?SOA (Service-Oriented) — предварителни договори (WSDL). ROA (Resource-Oriented) — само ресурси с URI.
Какво е CoAP и неговите характеристики?Constrained Application Protocol. UDP (порт 5683), DTLS за защита (порт 5684). Двоичен, RESTful (GET/POST/PUT/DELETE), multicast, Observe, Block-wise.
Кои са 4-те типа CoAP съобщения?CON (confirmable, изисква ACK), NON (non-confirmable), ACK (acknowledgment), RST (reset).
Как работи надеждността в CoAP?Чрез повторно предаване с exponential back-off. Макс. 4 препредавания. 16-bit ID за откриване на дубликати.
Какво е MQTT?Message Queue Telemetry Transport — лек publish/subscribe протокол на TCP. OASIS стандарт. Порт 1883 (plain), 8883 (TLS). Версии 3.1.1 и 5.0.
Кои са 3-те QoS нива в MQTT?QoS 0 = fire-and-forget, QoS 1 = at least once (PUBACK), QoS 2 = exactly once (4-way: PUBLISH→PUBREC→PUBREL→PUBCOMP).
Какви са wildcard символите в MQTT?+ съвпада с едно ниво (house/+/light), # съвпада с цяло поддърво (house/#).
MQTT vs CoAP — кой е по-лек?CoAP (UDP) е по-лек — поддържа multicast и Observe. MQTT (TCP) изисква постоянна връзка с брокер, но е за 1:many и с 3 QoS нива.
MQTT vs AMQP — разлики?MQTT: по-лек, 2 байта overhead, pub/sub с брокер. AMQP: broker-based с exchanges/queues/routing, по-богати семантики, по-сложен.
Lab 4Планиране и оразмеряване на IoT мрежи

Трите основни предизвикателства: Покритие, обхват, консумация на енергия · Хетерогенна система: кабелни + безжични + различни протоколи едновременно · Трафик класове: Class 1 (real-time), Class 2 (измервания), Class 3 (non-real time) · LoRaWAN: ~7M устройства / 1M население. 60% urban, 30% suburban, 10% rural

Какви са трите основни предизвикателства при планиране на IoT мрежа?Покритие (устройства/площ), обхват (range), консумация на батерията.
Какво представлява хетерогенната IoT система?Кабелни + безжични компоненти, различни протоколи и носители, съществуващи едновременно в една и съща мрежа.
Какви типове данни предава IoT мрежата?Периодични real-time данни, спорадични аларми, non-real time съобщения за поддръжка.
Какви са изискванията за Massive IoT (3GPP)?Капацитет за устройства/km², енергийна ефективност (n години), ниска сложност, ниска цена.
Lab 1Сензорни и изпълнителни елементи

Lab 1: Сензори и изпълнителни елементи — основи на IoT хардуер · 4 типа безжични сигнали: радиочестотен, инфрачервен, микровълнов, светлинен · Мрежови категории: Proximity → WPAN → WLAN → WWAN (от cm до km) · 7 критерия за анализ: Range, Bandwidth, Coverage, Power, Reliability, Latency, Cost

Каква е разликата между сензор и актуатор?Сензор измерва физическа величина (температура, налягане) и я преобразува в електрически сигнал. Актуатор преобразува електрически сигнал във физическо действие (движение, завъртане).
Кои са четирите основни типа сигнали за безжично предаване?Радиочестотно, инфрачервено, микровълново, светлинно предаване.
Кои са основните категории мрежи според разстоянието?Proximity (0-10 cm), WPAN (10-100 m), WLAN (~30-50 m indoor), WWAN (1-100 km).
Кои са 7-те критерия за сравнение на комуникационни технологии?Range, Bandwidth, Coverage, Power, Reliability, Latency, Cost.
Lab 2Комуникационни технологии в IoT

Lab 2: Комуникационни технологии — Bluetooth/BLE, NFC, Wi-Fi, 2G-5G, LoRaWAN, NB-IoT, ZigBee, SigFox · Bluetooth: 2.4 GHz, BLE (2011) — ниска енергия, звездна топология. NFC: 13.56 MHz, до 10 cm, RFID база · LoRaWAN: LPWAN, 868 MHz (EU)/902-928 MHz (US), LoRa (Semtech) + LoRaWAN (Alliance) · NB-IoT: 3GPP стандарт, 180 kHz RB, TDD/FDD полудуплекс. ZigBee: IEEE 802.15.4, mesh, 2.4 GHz, 250 kbps · SigFox: UNB, 12/8 bytes uplink/downlink, 868/902 MHz · 7 критерия: Range, BW, Coverage, Power, Reliability, Latency, Cost · 7 критерия: Range, Bandwidth, Coverage, Power, Reliability, Latency, Cost

Кога е по-подходящ BLE вместо класически Bluetooth?Когато устройството е с автономно захранване, изисква ниска честотна лента и има нужда от бързо сдвояване. BLE (4.0, приет 2010) — звездна топология, ниска енергия.
Какво е NFC и кои са основните му характеристики?Near-field Communication — от Sony и Philips, магнитно свързване, макс. 10 cm, базиран на RFID, 13.56 MHz. Приложение: безконтактно плащане.
Какво представлява Wi-Fi като стандарт?IEEE 802.11, 2.4/5/6 GHz, точка за достъп + адаптер, най-разпространеният комуникационен стандарт.
Какво представляват клетъчните мрежи 2G/3G/4G/5G?Големи области, разделени на клетки с базови станции. 1G (80-те, аналогов) → 2G/3G/4G/5G. 5G — повече скорост и канали, увеличен капацитет.
Какво е LoRaWAN?Low Power Wide Area Network (LPWAN). Физически слой LoRa (Semtech). MAC слой LoRaWAN (LoRa Alliance). Европа: 863-870 MHz ISM. САЩ: 902-928 MHz ISM.
Какво е NB-IoT?Narrow-band IoT — 3GPP стандарт за клетъчен LPWAN. Голямо покритие, ниска консумация. 180 kHz RB (200 kHz растер). Полудуплекс, TDD/FDD.
Какво е ZigBee?Базиран на IEEE 802.15.4 (2003). За нискомощни mesh мрежи на constrained устройства. Живот до 10+ години. 2.4 GHz, 250 kbps. До 100 m обхват.
Какво е SigFox?LPWAN, създадена 2009 г. — първата частна LPWAN. Европа: 868 MHz ISM. САЩ: 902 MHz ISM. Ultra Narrow Band (UNB). Типично: 12 bytes uplink, 8 bytes downlink.
Кои са 7-те критерия за сравнение на комуникационни технологии?Обхват, Честотна лента, Покритие, Консумация на енергия, Надеждност, Латентност, Ефективност на разходите.
Lab 3Приложни протоколи за данни в IoT

Lab 3: Приложни протоколи — MQTT, CoAP, HTTP, AMQP · Две парадигми: request/response (HTTP, CoAP) и publish/subscribe (MQTT) · CoAP: UDP, порт 5683 (plain) / 5684 (DTLS), CON/NON/ACK/RST, exponential back-off, 4 макс. повторения · MQTT: TCP, порт 1883 (plain) / 8883 (TLS), 3 QoS нива, wildcards (+/#), OASIS стандарт, мин. 2 байта · HTTP: stateless, GET/POST/PUT/DELETE. REST: ресурси + URI + stateless + HATEOAS

Кога се използва publish/subscribe пред request/response?Когато много клиенти трябва да получават актуализации в реално време без постоянно polling. Pub/sub decouples publishers от subscribers чрез брокер.
Кои аспекти се сравняват при анализа на приложните протоколи?Обхват на адресиране, сегментация, поддържане на връзката, сигурност, консумация на енергия.
Кои са двете основни комуникационни парадигми за IoT протоколи?Request/response (HTTP, CoAP) и publish/subscribe (MQTT).
Какво е HTTP и какви са неговите методи?HyperText Transfer Protocol. Методи: GET (четене), POST (създаване), PUT (актуализация), DELETE (изтриване).
Какво е REST и неговите принципи?REpresentational State Transfer. Принципи: ресурси с URI, stateless, представяния, HATEOAS.
Какво е CoAP?Constrained Application Protocol — IETF стандарт, UDP (порт 5683), DTLS (порт 5684), двоичен, RESTful (GET/POST/PUT/DELETE), multicast, Observe. 4 типа съобщения: CON, NON, ACK, RST.
Как работи надеждността в CoAP?Exponential back-off, макс. 4 препредавания, 16-bit ID за дедупликация.
Какво е MQTT?Message Queue Telemetry Transport — publish/subscribe на TCP (порт 1883 plain / 8883 TLS), OASIS стандарт. 3 QoS нива: 0 (fire-and-forget), 1 (at least once), 2 (exactly once).
Какви са wildcard символите в MQTT темите?+ съвпада с едно ниво, # съвпада с цяло поддърво. Темите са case-sensitive, UTF-8, йерархични.

IoT Study Deck — Generated 5/15/2026